Informace č.: 36 – 2024 (Zastavení na zastávkách MHD na znamení)

22. 4. 2024

Vážení přátelé,

asi jste již zaznamenali, že Hlavní město Praha připravuje změnu na zastávkách veřejné hromadné dopravy, která spočívá v tom, že autobusy a trolejbusy by na zastávkách stavěly pouze na znamení. Tuto věc zkouší nebo zavádí řada jiných měst. Domníváme se, že toto opatření nebude komfortní a dobré pro osoby se zdravotním postižením, ale i pro seniory a možná další skupiny lidí, které mají nějaké potíže s pohybem, mají smyslová onemocnění nebo nejsou schopny se rychle zorientovat, zda zrovna jede jejich spoj, kterým chtěly odjet. Může docházet k různým nepříjemným situacím a nedomníváme se, že to přinese nějakou úsporu pro dopravce.

Vážení přátelé, budeme v této věci ještě jednat, a to nejen s představiteli Hlavního města Prahy, ale i dalších měst. Domníváme se, že všechna tato opatření nezohledňují potřeby lidí, kteří mají nějaké obtíže. Snažíme se odstraňovat bariéry, ale zdá se, že vznikají nové, a to nejen ve veřejné hromadné dopravě, ale i v elektronické komunikaci a podobně.

Vážení přátelé, dovolujeme si vás informovat o tom, že ROPID od 1. května 2024 rozšiřuje svoje bezbariérovou dopravu o další čtyři vozy a od 1. srpna 2024 bude doprava rozšířena o další čtyři vozy. Očekáváme, že se tím zlepší doprava lidí s těžkým zdravotním postižením v Praze a okolí.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit