Informace č.: 15 – 2024 (Zvýšení příspěvku na zaměstnávání OZP)

19. 2. 2024

Vážení přátelé,

v odkaze pod textem vám posíláme stanovisko NRZP ČR k návrhu nařízení Vlády ČR o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce.

Vláda navrhuje, aby příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce byl od 1. 1. 2024 zvýšen o 1500,- Kč měsíčně. NRZP ČR ve svém stanovisku souhlasí s návrhem, i když se nadále rozevírají nůžky mezi výší příspěvku a minimální mzdou. Vzhledem k současné situaci je však velmi nereálné domnívat se, že bychom byli schopni prosadit ještě vyšší příspěvek. Ve zprávě RIA k tomuto nařízení vlády jsou uvedeny i nižší částky navýšení příspěvku, s čímž by NRZP ČR zásadně nesouhlasila. Věříme, že vláda na svém jednání racionálně posoudí současnou situaci a ponechá návrh na zvýšení příspěvku o 1500,- Kč měsíčně.

V našem stanovisku dále uvádíme finanční náklady a přínosy uvedeného návrhu, ze kterého je zřejmé, že skutečné výdaje jsou podstatně nižší, než jak je uvedeno v důvodové zprávě, protože velká část příspěvku se vrací do státního rozpočtu formou povinného pojištění a daní.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Stanovisko NRZP ČR k nařízení Vlády ČR o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce

Stáhnout

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit