Informace č.: 14 – 2024 (Distanční výdej léků na předpis)

16. 2. 2024

Vážení přátelé,

v pondělí 12. února se uskutečnil Kulatý stůl na Ministerstvu zdravotnictví ČR na téma online výdejů léků na předpis. Distančnímu výdeji léků se NRZP ČR věnovala již před několika lety, a dokonce jsme připravili návrh zákona, který podal pan poslanec Patrik Nacher s dalšími poslanci.  Poslanecká sněmovna však tehdy tento návrh nepodpořila. Pacientské organizace v současné době vytvářejí tlak na MZ ČR, aby došlo k úpravě zákona o lécích a byl umožněn online výdej léků na předpis. Je to logický postup, protože dnes je zcela standardní, že předpis léků je převážně elektronickou formou a pacienti, zvláště ti chroničtí, nemusí při pravidelném předepisování léků navštívit svého lékaře. V této věci vyvinula velké úsilí Národní asociace pacientských organizací.

Možnost vyzvednout si léky na předpis tak, že je kurýr doručí přímo pacientovi, existuje již v mnoha evropských zemích. Distanční výdej léků na předpis zvýší dostupnost léků pro pacienty, protože mohou využít více lékáren. Tento výdej umožní také, aby lidé z malých obcí nemuseli dojíždět do míst, kde je nejbližší lékárna anebo tam nemuseli posílat svého asistenta. Samozřejmě, že tento způsob vydávání léků je výhodný zvláště pro osoby se zdravotním postižením a seniory, kteří zvládají práci s internetem. Distanční výdej léků zároveň umožní v době výpadků léčiv objednat si lék ze vzdálené lékárny, jiné lékárny, než běžně využíváme.

Na Kulatém stolu všichni účastníci vyslovili souhlas s přípravou novely zákona, která by umožnila distanční výdej léků na lékařský předpis. Pouze Komora lékárníků vyslovila řadu podmínek, za jakých je možný zásilkový výdej léků na předpis umožnit. Bylo zřejmé, že Komora lékárníků není nakloněna této změně, protože se obává, že distanční výdej léků na předpis může ohrozit malé lékárny. Obávají se, že lidé si budou objednávat léky na předpis spíše u velkých lékárenských řetězců. Celý Kulatý stůl vyzněl tak, že „pojďme na přípravě zákona pracovat“. Náš osobní dojem je, že v tomto volebním období se tato změna, která by byla pro pacienty výhodou, neprosadí.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit