Informace č.: 105 – 2023 (předání petice)

29. 11. 2023

Vážení přátelé,

v úterý 28. 11. 2023 předali za NRZP ČR předseda Mgr. Václav Krása a člen předsednictva Mgr. Luboš Zajíc vedení Petičního výboru Poslanecké sněmovny ČR petici NRZP ČR za valorizaci příspěvků na péči ve všech stupních. Celkem bylo pod peticí sebráno 13 350 podpisů občanů z toho 12 005 podpisů v listinné podobě a 1 345 podpisů v elektronické podobě. Chtěli bychom Vám za Vaši aktivitu moc poděkovat, protože i předseda Petičního výboru pan poslanec Tomio Okamura ocenil, že za pouhých 6 týdnů bylo sebráno takové množství podpisů. Je zřejmé, že výše příspěvku na péči trápí mnoho lidí. Předseda NRZP ČR ve svém vystoupení při předání petice zdůraznil, že žádá všechny poslankyně a poslance, aby podpořili zařazení a rychlé projednání návrhu novely zákona o sociálních službách, sněmovní tisk 565. Tento návrh je zaměřen pouze na zvýšení příspěvků na péči ve všech stupních a je navrženo, aby byl projednán ve zrychleném čtení. Při předání petice se uskutečnila tisková konference. Jednotlivé přítomné poslankyně a přítomní poslanci vystoupili na ni vystoupili a podpořili úpravu příspěvků na péči, ale koaliční poslanci spíše upozorňovali na to, že pan ministr Marián Jurečka připravuje zvýšení jednotlivých stupňů příspěvku na péči až od 1. července roku 2024. Předseda Výboru pan Okamura zdůraznil, že jeho strana neustále navrhuje projednání jejich návrhu na zvýšení příspěvků na péči, ale koaliční většina v Poslanecké sněmovně tento návrh neustále odmítá. Předseda NRZP ČR na závěr tiskové konference odmítl odložení valorizace příspěvků na péči až do července příštího roku.

Vážení přátelé, prosíme Vás, abyste neustále psali poslancům, že žádáte o projednání sněmovního tisku 565 ještě v tomto roce. Zdá se, že ani petice zatím s koalicí příliš nepohnula.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit