Reakce předsedy NRZP ČR na otevřený dopis paní poslankyně Lenky Kouhoutové

20. 6. 2013

OTEVŘENÝ DOPIS PŘEDSEDOVI NRZP:

 

Vážený pane Kráso, 

vzhledem k tomu, že se známe mnoho let a mnoho let se potkáváme na názorovém poli, které se týká osob se zdravotním postižením, velmi ráda bych Vám vysvětlila několik drobností, které se Váží k Vaší nejnovější tiskové zprávě o sKartách.

Návrh, který jsme podali, rozhodně není žádnou resuscitací sKarty, ke které jsem dlouhou dobu velmi kritická. Její zrušení vítám nejenom já, ale i klub ODS, tedy moji kolegové. Nikdo z nás nechystá žádné oživení sKarty.

Náš pozměňovací návrh má celkem tři základní roviny:

 

  • Chráněný účet – každá banka bude mít možnost zřídit chráněný účet a každý člověk, který bude chtít, si bude moci na takový účet nechat posílat své sociální dávky. Které budou chráněny před exekucemi. Tedy jediné, co jsem na tomto dosavadním systému kvitovala. Samozřejmě jsme si vědomi, že exekutor může některé dávky rovnou exekuovat a na účet jsou zasílány dávky již exekucí odečteny, základem je, že tento účet nelze exekutorem zablokovat. Nejde o nic jiného, než o to, co navrhovali různí poslanci od počátku, udělejme možnou ochranu určitého typu účtu u všech bank. Tedy libovolná banka si může takový typ účtů smluvně zajistit a každý občan, pokud bere sociální dávky se může svobodně rozhodnout, zda je pro něho takový produkt zajímavý. Pokud nikoliv, má svůj vlastní jakýkoliv účet, na který dostává sociální dávky, pokud účet nemá pochopitelně dostává finanční prostředky složenkou. Tedy nejde o žádnou výplatu prostřednictvím nějakého centrálního systému, který byl kritizován u sKaret.

 

Co se týká osobních údajů, šlo by o ryze soukromý vztah mezi tím, kdo si chce takový účet zřídit a bankovním domem.

Stávající účty by zanikly, pokud v nich nikdo nebude chtít pokračovat. V tomto ohledu by o postupu informoval úřad práce každého držitele karty dopisem. Je na každém, zda chce mít ochranu účtu proti zablokování exekutorem, či nikoliv. Žádná platební karta k takovému účtu by neměla specifický název a údaje, než jaké jsou na jiných platebních kartách. Stejně tak se ruší sKarta jako průkaz TP, ZTP a ZTP/P, tak jak je to v senátním návrhu.

 

  • Výplata mobility 2x ročně – k tomu není třeba žádného obšírného vysvětlování, opět něco, o čem jsme mimo jiné i spolu diskutovali nespočetněkrát a také se na tom shodli. Možná se časem dobereme i k výplatě této dávky jednou ročně.

 

  • Zpoplatnění složenek – v prvním i druhém návrhu, který šel z MPSV na vládu o opravě sKaret bylo zpoplatnění složenek. Dokonce i v pozměňovacím návrhu, který připravil panu poslanci Opálkovi legislativní odbor MPSV, avšak z tohoto byl zrušen. Jde o zpoplatnění složenek příjemcem, stejně jako je to u důchodů. POUZE u dávek vyplácených ze zákona o pomoci v hmotné nouzi tyto náklady nese stát. Protože v žádném případě nechceme oslabovat ty nejslabší.

 

Vážený pane Kráso, Vaši tiskovou zprávu beru jako Váš názor a názor NRZP. O všech bodech, které jsem uvedla,  jsem schopna kdykoliv diskutovat. Žádný z těchto bodů není dogmatem, jde o návrh, nabídnout zachování chráněných účtů a možnost, aby si každý mohl takový účet zřídit u jakékoliv banky, která se rozhodne takový produkt nabízet.

K Vaší poznámce, že má ODS dnes jiné problémy, bych velmi ráda odpověděla, že současnou situaci osobně vnímám jako velký problém pro naší politickou stranu, nicméně jsem pro aby skuteční viníci byli potrestáni, ale pouze soud může rozhodnout o skutečné vině a trestu.

Práce poslanců nestojí na místě a schůze Sněmovny nebyla přerušena. Pracujeme dále, ale to sám jako bývalý poslanec za ODS víte, že jakákoliv aféra politické strany nesmí brzdit žádnou každodenní práci poslance. Právě jako bývalý poslanec  pravicové strany určitě sám víte, že každý pozměňovací návrh je předmětem diskuze a jednání a nakonec  hlasuje celé plénum Poslanecké sněmovny. Netvrdím, že máme patent na rozum a o návrhu je tedy zapotřebí hovořit, předpokládám, že k takovým jednáním dojde právě v této době.

Vážený pane Kráso, již několikrát jste ne zcela správně a přesně interpretoval kroky, které podnikám já nebo moji kolegové, kteří jsou z Vaší bývalé domovské strany. Příkladem může být poslední informace o hlasování Výboru pro sociální politiku. Nicméně stále věřím, že jde o nedorozumění a stále jsem ve Vašem případě otevřena ke spolupráci a pomoci.  Proto bych Vás ráda požádala o objektivní informování. Stále mám v paměti naší první schůzku před mnoha lety. Dobře si pamatuji jednu  z prvních vět, kterou jste mi řekl. Pravil jste, že ten, kdo pracuje mimo politiku pro osoby se zdravotním postižením, kdo hájí jejich zájmy, musí být bezpodmínečně nestranný, a že toto je základem pro Vaší organizaci. Proto Vás zdvořile prosím o zachovávání nestrannosti a objektivity. Sám víte, že jsem kdykoliv připravena k jednání a jsem kdykoliv připravena cokoliv vysvětlovat. Bez ohledu na politickou příslušnost, bez ohledu na osobní sympatie všech dotčených stran. Jednáme ve jménu lidí, kteří potřebují pomoc, ne štvavou kampaň.  A proto si moc dobře pamatuji Vaše slova, kterých si stále velmi vážím.

 

S přáním všeho dobrého

 

Lenka KOHOUTOVÁ

 

ODPOVĚĎ PŘEDSEDY NRZP ČR:

Vážená paní poslankyně, 

dovoluji si reagovat na Váš otevřený dopis. 

Nejprve k věcné rovině. Přiznám se, že vůbec nerozumím tomu, proč by někdo z občanů si měl zřizovat tzv. chráněný účet, když sama píšete, že „exekutor může některé dávky rovnou exekuovat a na účet jsou zasílány dávky již exekucí odečteny“. Domnívám se, že lepším řešením je stanovit zákonem, které dávky nepodléhají exekuci a nemusíme hledat jiné podivné mechanismy. Problém je také v tom, že dotčeným orgánem při zřizování těchto chráněných účtů budou také Úřady práce, které budou muset vstupovat do soukromoprávního vztahu mezi občanem a bankou. Chráněný účet neřeší situaci u lidí, kteří obecně odmítají mít účet z důvodu zdravotního postižení, protože jej nemohou používat. Považuji za pozitivní, že navrhujete, aby příspěvek na mobilitu byl zasílán 2x ročně. Tuto změnu však lze provést bez toho, aniž by byly zřizovány nějaké účty.  Pokud vím, tak paní ministryně L. Müllerová chce tento návrh podat v rámci širší novely zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

Pokud jde o zpoplatnění složenek, domnívám se, že je to věc na velkou debatu. Především u důchodů bylo zpoplatnění složenek zavedeno až od určitého data, a to pouze u nově přiznaných důchodů. To znamená, zpoplatnění složenek nebylo plošné, tak jak navrhujete Vy, ve svém návrhu. Domníváme se, že je trošku zvláštní, aby občan, kterému stát přiznal nějakou pomoc platil za doručení této pomoci. A tady souhlasím s tím, že by se mohlo zkoumat, zda občan skutečně nemůže obdržet tuto pomoc jiným způsobem, než poštovní poukázkou. 

Vážená paní poslankyně,

možná, že připomínka v tiskové zprávě o starostech ODS nebyla věcného charakteru, na druhé straně se domnívám, že každý poslanec je člen nějaké politické strany a při všech svých návrzích musí také zvažovat, jaký dopad bude mít jeho návrh na politickou stranu. Chtěl jsem na tuto skutečnost upozornit. 

S pozdravem 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit