Vážení přátelé,
nejprve vám přejeme všechno nejlepší do roku 2025, abyste jej prožili ve zdraví, spokojenosti a bez nepříjemných událostí. Přinášíme vám první letošní informaci o změnách zákonů v letošním roce a bude dobré, když o nich budete vědět.
Růst minimální mzdy a změny u práci na dohodu.
Od 1. lednem 2025 dojde ke zvýšení minimální mzdy o 1 900 korun na 20 800 korun. Nyní činí měsíční minimální mzda, která pokryje minimální platby na zdravotní a sociální pojištění, 18 900 korun. Současně se mění výše rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce od 1. 1. 2025 činí 11 500 Kč.
Novela zákona o nemocenském pojištění od příštího roku rovněž narovnává podmínky čerpání dávek z tohoto pojištění pro nemocensky pojištěné živnostníky a zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce. Nově bude moci i tato skupina pojištěnců čerpat od sociální správy ošetřovné. Dosud na něj i tímto pojištěním krytí živnostníci a dohodáři neměli nárok.
Zároveň se zdigitalizují veškeré dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Mezi ně patří ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, otcovská, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Výplata nemocenské dávky při pracovní neschopnosti se vyřizuje elektronicky od roku 2020. Stejným způsobem se příští rok odbaví i zbývající nemocenské dávky. V případě technických výpadků budou moci být podání v listinné podobě.
Sociální dávky pro OZP přejdou na ČSSZ.
Pravděpodobně od září 2025 dojde k převodu veškerých pojistných i nepojistných sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením pod Českou správu sociálního zabezpečení [ČSSZ] a jí podřízený orgán Institut posuzování zdravotního stavu [IPZS].
Úpravu vysvětluje resort zrychlením odbavování žádostí o podpory včetně oblasti posuzování zdravotního stavu, ke kterému dochází i při žádosti o invalidní důchod či třeba příspěvek na péči. Sociální dávky určené pro OZP podmiňuje dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav [DNZS] a přidělení průkazu OZP. S účinností zákona upravující tyto změny se podle MPSV ČR počítá od září 2025.
S novým rokem dochází v oblasti podpor pro OZP k prodloužení výplaty vyššího příspěvku na mobilitu. V něm je zahrnuta podpora státu na provoz doma používané oxygenoterapie nebo plicní umělé ventilace. Samotný příspěvek na mobilitu činí 900 korun měsíčně. Pokud zahrnuje i příspěvek na provoz domácího dýchacího přístroje definovaného jako zdravotnictví prostředek, zvyšuje se dávka o dva tisíce korun na 2 900 korun. Výplatu příspěvku podmiňuje potvrzení od zdravotní pojišťovny a také průkaz OZP.
Od l. ledna, stejně jako v předchozích letech, dochází k navýšení cenových limitů za pobyt a stravu v zařízeních sociální péče. Jedná se o domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem nebo týdenní stacionáře. Denní cenový limit za ubytování se zvedne o deset korun na 315 Kč, za celodenní stravu o pět korun na 260 korun.
Změny v oblasti podpory zaměstnanosti OZP.
Příspěvek na mzdové náklady asistenta nebo provozního pracovníka u zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením, může činit nejvýše 1,5násobek průměrné mzdy v hospodářství. Firmy, které neplní zákonem stanovený podíl zaměstnávání OZP, nově zaplatí příspěvek státu odstupňovaně v závislosti na plnění této povinnosti. Nyní platí jednotně 2,5násobek průměrné mzdy.
Nově půjde o následovné podíly:
- 1násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň ze 3 % přímým zaměstnáváním,
- 2násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň z 1 % přímým zaměstnáváním,
- 3,5násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl méně než z 1 % přímým zaměstnáváním.
Tato opatření na podporu chráněného trhu práce nabydou účinnosti od 1. ledna 2025. Od prvního čtvrtletí příštího roku vzroste maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením o 1 600 Kč na 17 300 Kč. Od 1. kalendářního čtvrtletí roku 2026 se pak navrhuje zvýšit maximální částku příspěvku o 1 300 Kč na částku 18 600 Kč.
U pracovníků, kteří jsou již ve starobním důchodu, ale nadále si přivydělávají, dochází k zásadní změně zvýhodnění jejich práce. Nově nebudou muset ze svého výdělku odvádět 6,5 procent na důchodové pojištění, což se projeví na zvýšení čisté mzdy. Dosavadní mechanismus navyšování penzí o 0,4 procenta vyměřovacího základu za každý odpracovaný rok však končí. Tato změna se dotkne zhruba 195 tisíc lidí.
Novinkou je také stanovení minimální výše důchodů. Od roku 2025 musí starobní důchod činit nejméně 20 procent průměrné mzdy, což v praxi znamená 9 320 korun měsíčně.
Jako každý rok i letos se zvyšují minimální zálohy na důchodové pojištění pro OSVČ. Od příštího roku se budou stanovovat jako 35 % průměrné mzdy. Minimální vyměřovací základ se tři roky po sobě zvyšuje vždy o 5 %, aby se v roce 2026 zastavil na 40 % průměrné mzdy.
Změny v platbách za léky.
Vracení přeplatků za léky se stává od 1. ledna minulostí. Lékárníci budou nově u pacientů při nákupu léků sami hlídat, zda lidé, kteří přijdou s lékem na předpis s doplatkem, už dosáhli ochranného limitu. A pokud ano, doplatí o něco méně, nebo dokonce vůbec nic. Zdravotní pojišťovny dosud lidem přeplatky vracely, ne vždy se to ale podařilo, a lidé tak přicházeli o peníze. Započitatelné doplatky budou nově evidovány on-line v systému eRecept a již při výdeji bude lékárník vědět, zda pacient dosáhl svého limitu. Pokud pacient nevyužívá aplikaci eRecept, lékárník informaci o stavu doplatků mít bude. Tato věc přinese pacientům finanční a časové úspory.
U osob starších 70 let a lidí pobírajících invalidní důchod je limit doplatků pět set korun, u dětí a seniorů nad 65 let tisíc korun a u ostatních dospělých pět tisíc korun za rok. Dosud vyplácely zdravotní pojišťovny přeplatky lidem čtvrtletně. Zejména u seniorů byl ale problém s jejich doručením.
Někteří lidé ve druhém nebo třetím stupni invalidity nevyužívají nízkých ochranných limitů, protože netuší, že musejí pojišťovně předložit potvrzení. Nově budou mít nejnižší limit automaticky, protože informace o invaliditě budou součástí systému eRecept, což je samozřejmě výhodné.
Přeji vám všechno dobré.
S pozdravem
Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR