Informace č.: 99 – 2021 (Ceny energií)

1. 11. 2021

Vážení přátelé,

posíláme vám další informace, jak řešit situaci, pokud vám váš dodavatel ukončil smlouvu na dodávky energií. Znovu vám připojíme, že krach vašeho dodavatele neznamená, že přestanete odebírat elektřinu či plyn, pokud jste byl klientem zkrachovalé společnosti. Přejdete pod takzvaného dodavatele poslední instance (DPI), což je dodavatel určený podle distribuční sazby vaší oblasti. DPI vám přidělí Energetický regulační úřad automaticky na základě distribučního území, kde elektřinu nebo plyn odebíráte. Podrobně je najdete v našem přehledu:

Dodavatelé poslední instance u odběru elektřiny

  • E.ON (jih České republiky)
  • Pražská energetika (Praha a blízké okolí)
  • ČEZ Prodej (zbytek ČR)

Dodavatelé poslední instance u odběru plynu

  • E.ON (Jihočeský kraj)
  • Pražská plynárenská (Praha a blízké okolí)
  • Innogy Energie (zbytek ČR)

DPI má za povinnost informovat vás o cenách elektřiny a plynu, za které je budete u něj odebírat. Negativem však je, že ceny u DPI jsou výrazně vyšší, než aktuální nabídky u jiných dodavatelů. U elektřiny zaplatíte přibližně 5000 Kč za 1 MWh u elektřiny, což je až o polovinu více oproti výhodným nabídkám dodavatelů. Na přechod k novému dodavateli sice máte půl roku, doporučujeme na nic nečekat a kontaktovat ho co nejdříve. Ceny dodavatelů poslední instance (DPI) jsou výrazně vyšší. Udělat první krok doporučujeme i přesto, že jednotliví dodavatelé posledních instancí plánují dotčené zákazníky v následující době kontaktovat. Všichni odborníci doporučují uzavřít nové smlouvy s trvalými dodavateli co nejdříve. Ušetříte mnoho financí.

Rozloží se Vám tak zálohy na celý rok, což je důležité právě na začátku zimního období, kdy je spotřeba energií největší. U nového dodavatele si doporučujeme sjednat fixaci, ideálně na 2 až 3 roky za nejlepší možné ceny. Pokud by se v průběhu doby ceny energií snížily, existují způsoby, jak fixaci předčasně ukončit. Fixace končí třeba v okamžiku, kdy je odběrné místo přepsáno na jinou osobu. Tato situace může nastat třeba v případě, kdy se původní osoba “odstěhuje, nebo nemovitost pronajme příbuznému”.

Čtenářům důrazně doporučujeme zvýšit si zálohy na elektřinu a plyn. Platí to zejména o domácnostech, které používají plyn či elektřinu k vytápění. V zimě roste spotřeba energií a s ohledem až na trojnásobné ceny tak předejdete jednorázovému doplatku, který může překročit sto tisíc korun. Případný přeplatek na zálohách vám bude po vyúčtování vrácen. U velkých společností, jako je ČEZ, EON nebo Innogy je velmi nepravděpodobné, že by nedošlo k jejich vrácení.

S nárůstem cen energií musejí počítat i čtenáři z panelových domů nebo bytů na sídlištích, kteří jsou zásobování dálkově. Elektřina i plyn zdražují všem, kotelny a teplárny ve městech nevyjímaje. Doporučujeme se u příslušné společnosti už teď informovat, jak se budou ceny za vytápění a teplou vodu zvyšovat. Podle toho doporučujeme navýšit placení pravidelných záloh.

Vážení přátelé, pokud byste potřebovali poradit s postupem s uzavřením nové smlouvy s dodavatelem energií, můžete se obrátit na poradnu poradnanrzp@nrzp.cz, tel. 266753427. Nemůžeme vám však doporučovat žádného konkrétního dodavatele energií. To nám nepřísluší.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása

Předseda NRZP ČR

Děkujeme našim partnerům

Podpořte nás

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR odvádí denně mnoho práce ve prospěch obhajoby práv a zájmů osob se zdravotním postižením, kterých je v ČR přes 1 milion. Pomozte nám dále fungovat a buďte součástí skupiny lidí, kterým není osud druhých lhostejný.

Podpořit