Významné dny OZPVýznamné dny pro OZPt5Poradna NRZP ČRt5E-poradnaLegislativaLegislativat1Inkluzivní vzdělávání - příklady dobré praxeAktualityProti stigmatizaciČasopis MostyČasopis Mosty EuroklíčEuroklíčDiskriminaceInstitut rovných příležitostí, z.ú.Diskriminacekontopomoci.czlogo-ceske-drahyObjednávkový formulář ČD a.s.logo praceprozp
Zasílání novinek emailem...
Joomla : NRZP
logo plzen3
logo-kr-zlin
logo_cb
opel-handycars-280x120
logo-pardubickykraj
Asekol
moravskoslezsky-kraj-logo
Ombudsman-pro-zdravi-logo-ctvercove-new
stejna_sance
soc.sluzby.plzen
logo_kraj_hradec
KV_LOGO_RGB
baner_fmily_mini
stejna_sance
stejna_sance
ztp_energie
logo-npu
logo_plzen
logoHK

Krajské plány vyrovnávání příležitostí

Krajské plány vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením mají již u nás poměrně značnou tradici. Od roku 1992 jsou Vládou ČR postupně přijímány plány vyrovnávání rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na celostátní úrovni. Na základě doporučení Vlády ČR z roku 2003 jsou postupně přijímány obdobné plány vyrovnávání rovných příležitostí na úrovni jednotlivých krajů. Jako první regionální plán byl přijat Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením Moravskoslezského kraje – Ostrava 2004. V současné době jsou přijaty krajské plány vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením (dále jen KPV) již v polovině krajů ČR.

Smyslem KPV je, aby v rámci kraje existoval dokument, na jehož základě by se systematicky postupovalo při zlepšování životních podmínek osob se zdravotním postižením v daném kraji. Z tohoto důvodu nejsou KPV primárně zaměřeny na sociální oblast, jak je velice často mylně interpretováno, ale na běžné oblasti života, jako je vzdělávání, zaměstnávání, doprava, přístupnost prostředí, kultura, sport, volný čas, přístup k informacím, bydlení atd. Jedná se tedy o široce pojatý dokument, který v systému veřejné správy zasahuje do problematiky mnoha odborů příslušných úřadů. Podstatným přínosem KPV je tedy koordinace činností ve prospěch osob se zdravotním postižením, časové rozfázování, plánovitost při realizaci atd.

Po více jak šesti letech existence KPV lze konstatovat, že ve všech regionech, které se dosud do vytváření KPV zapojily, měla jejich realizace hmatatelné pozitivní dopady. Naší snahou tedy je, aby se po těchto zkušenostech v co nekratším období podařilo přijmout KPV i ve zbývajících krajích.

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel