Významné dny OZPVýznamné dny pro OZPt5Poradna NRZP ČRt5E-poradnaLegislativaLegislativat1Inkluzivní vzdělávání - příklady dobré praxeAktualityProti stigmatizaciČasopis MostyČasopis Mosty EuroklíčEuroklíčDiskriminaceInstitut rovných příležitostí, z.ú.Diskriminacekontopomoci.czlogo-ceske-drahyObjednávkový formulář ČD a.s.logo praceprozp
Zasílání novinek emailem...
Joomla : NRZP
soc.sluzby.plzen
KV_LOGO_RGB
Disway_logotype
stejna_sance
logo_plzen
stejna_sance
labskastezka
moravskoslezsky-kraj-logo
ztp_energie
banner dtest
logo_cb
opel-handycars-280x120
logo_kraj_hradec
logoHK
stejna_sance
baner_fmily_mini
logo-npu
logo-kr-zlin
Asekol

Mimopražští se bouří proti bezplatné přepravě zdravotně postižených v české metropoli

V březnu 2009 vyjely do pražských ulic speciálně upravené mikrobusy, které zdarma převážejí handicapované osoby k lékaři, na úřady, do denních stacionářů a chráněných dílen. Nová vozidla mohou využívat pouze Pražané s průkazy ZTP a ZTP-P. Přepravu dotuje hlavní město, a to osmi miliony korun ročně. Službu zajišťuje Societa o.p.s.

Ostatní návštěvníci Prahy a ti, co dojíždějí například do práce, byť také se zdravotním postižením, platí dle ceníku od 11.90 za km+ 119 Kč nástupní taxu.

„Speciální taxislužba pro osoby na invalidním vozíku je jistě chvályhodná věc, avšak žádné jiné město neposkytuje tuto výhodu pouze svým obyvatelům“, stěžuje si předseda Olomoucké krajské rady osob se zdravotním postižením Milan Langer. Dále dodává, že Olomouc v minulosti řešila obdobný problém, když chtěla vozit „své“ důchodce v MHD zdarma, avšak pro porušování principu hospodářské soutěže musel tamní Magistrát najít jiné řešení.

NRZP ČR se domnívá, že pražský magistrát novou službou porušuje pravidla rovného přístupu k obyvatelům ČR. Navíc je zde ohroženo i pravidlo hospodářské soutěže, neboť ostatní provozovatelé, kteří nerozlišují podle místa trvalého pobytu, budou pro nedostatek zákazníků z Prahy ohroženi zánikem svých firem, čímž se opět zvýší disproporce pro mimopražské zájemce z řad zdravotně postižených.

NRZP ČR se proto obrátila na radního pro sociální oblast Jiřího Janečka. Požaduje, aby na tuto službu zdarma měli v Praze nárok všichni občané se zdravotním postižením. Tedy nejenom ti, kteří tu mají trvalé bydliště, ale i ti, kteří do metropole jezdí za prací, případně ji i pouze navštíví.

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel