Významné dny OZPVýznamné dny pro OZPt5Poradna NRZP ČRt5E-poradnaLegislativaLegislativat1Inkluzivní vzdělávání - příklady dobré praxeAktualityProti stigmatizaciČasopis MostyČasopis Mosty EuroklíčEuroklíčDiskriminaceInstitut rovných příležitostí, z.ú.Diskriminacekontopomoci.czlogo-ceske-drahyObjednávkový formulář ČD a.s.logo praceprozp
Zasílání novinek emailem...
Joomla : NRZP
baner_fmily_miniEuroklíč
moravskoslezsky-kraj-logo
stejna_sance
stejna_sance
Asekol
KV_LOGO_RGB
Ombudsman-pro-zdravi-logo-ctvercove-new
logoHK
Disway_logotype
opel-handycars-280x120
logo-npu
logo_kraj_hradec
labskastezka
logo plzen3
logo_cb
banner dtest
logo-pardubickykraj
logo_plzen

Osvětová kampaň Česko svítí modře

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás požádat o podporu osvětové kampaně Česko svítí modře. Cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. Tím, že se stát touto problematikou dostatečně nezabývá, péče a služby pro tyto osoby nejsou systematické, provázané, komplexní, sjednocené napříč jednotlivými kraji. To vede až  k diskriminaci osob s poruchami autistického spektra a jejich a rodin,  k sociálnímu vyloučení a často i vlivem velké psychické zátěže až k rozpadu těchto rodin. Dochází k porušování jejich práv v základních oblastech života, jakými jsou vzdělávání, sociální a zdravotní péče, s tím se úzce pojí postavení těchto rodin ve společnosti, kdy jsou ohroženy sociálním vyloučením. Celkový přístup k osobám s PAS a jejich rodinám je v České republice opomíjen, ačkoliv se netýká pouze pár jednotlivců, ale početné skupiny obyvatel naší země. Domníváme se, že současný stav naší legislativy je v rozporu s právy osob s Poruchou autistického spektra (PAS). 
Díky tomu, že není dle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením dostatečně šířeno povědomí o PAS v laické i odborné veřejnosti a v dostatečném rozsahu  proškolováni např. pedagogové, dochází k nepochopení osob s PAS, jejich rodin a nerespektování jejich potřeb, kterému by se často dostatečnou osvětou dalo zabránit.

Věříme, že se k osvětě připojíte i Vy a společně tak přispějeme ke zkvalitnění života osob s PAS. Zvyšováním povědomí o autismu  zabráníme například tomu, aby byly díky neinformovanosti úředníků sociálních odborů, děti odebírány z rodin nebo, aby díky nevědomosti škol končily v psychiatrické léčebně či speciálních školách, přestože někteří  mívají  nadprůměrné IQ. I díky Vám, tak naše děti ztratí nálepku "nevychovaných spratků". V rámci projektu  „Rozsviťte se modře!“  bude nasvícena například budova Zlínského kraje, Zlínské radnice, Velehrad, Morový sloup ve Vizovicích, budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Olomoucká radnice a řada dalších budov v naší vlasti. V loňském roce byl na Slovensku v rámci osvěty nasvícen Bratislavský hrad. Pomozte nám prosím rozsvítit další strategické budovy v krajích. V příloze naleznete podrobnější informace.

Připojujeme link na oficiální stránky světové kampaně, kde je možno zaregistrovat nasvícené budovy a link na webové stránky pro Českou republiku, i zde máte možnost registrace fotografií či nasvícených budov a doprovodných akcí.

http://www.posvitme-si-na-autismus.cz/
http://liub.autismspeaks.org/welcome
Pomozte zvýšit prestiž stěžejní myšlence, pro kterou celý projekt vznikl.

Děkujeme Vám

Šárka Souchopová

Jménem  Přípravného výboru Platformy Naděje pro autismus

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel